MARTĀ SĀKAS GADA IENĀKUMU DEKLARĀCIJAS PAR 2024. GADU IESNIEGŠANAS PERIODS

Tiem, kam tā jāiesniedz obligāti, tas jāizdara līdz 2. jūnijam (atsevišķos gadījumos - 1. jūlijam), savukārt brīvprātīgi deklarāciju var iesniegt 3 gadu laikā.

Svarīgākais par gada ienākumu deklarācijas aizpildīšanu un iesniegšanu.


25.02.2025.

Izmaiņas NACE kodu klasifikatorā: daļai nodokļu maksātāju jāprecizē savs pamatdarbības kods līdz 20. janvārim

Lai nodrošinātu NACE kodu klasifikatora atbilstību būtiskajām pēdējā desmitgadē notikušajām izmaiņām saimnieciskās darbības veidu struktūrā, kā arī straujajai jauno tehnoloģiju attīstībai, Eiropas Komisijā (Eurostat) tika izstrādāta NACE jaunā – 2.1. – redakcija. Sākot ar 2025. gada 1. janvāri, nodokļu maksātāju, kuri veic saimniecisko darbību, pamatdarbības veida kods nosakāms saskaņā ar NACE 2.1. red.

Vairāk informācijas

17.01.2025.

E-rēķini

Strukturēts elektroniskais rēķins — rēķins, kurš sagatavots, nosūtīts un saņemts strukturētā (mašīnlasāmā) formātā, kas ļauj to automātiski un elektroniski apstrādāt.

Kam jālieto e-rēķini?

E-rēķinu aprite attieksies uz valsts pārvaldi un Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem, t. sk. fiziskajām personām, kas veic saimniecisko darbību, un pārējiem Grāmatvedības likuma subjektiem un Pievienotās vērtības nodokļa likuma subjektiem.

Kad e-rēķini jāsāk lietot obligāti?

Sākot ar 2025. gada 1. janvāri* – e-rēķini obligāti jāizmanto norēķinos starp valsts pārvaldi un uzņēmumiem jeb G2G (Goverment to Goverment), B2G (Business to Goverment) un G2B (Goverment to Business) segmentā.

Sākot ar 2026. gada 1. janvāri – e-rēķini obligāti jāizmanto norēķinos starp Latvijā reģistrētiem uzņēmumiem jeb B2B (Business to Business) segmentā.

Noteiktās prasības neaizliegs Latvijā reģistrētam uzņēmumam sagatavot strukturētu e-rēķinu tādam uzņēmumam, kas nav reģistrēts Latvijas Republikā (darījuma pusēm savstarpēji vienojoties).

*Plašāka informācija apskatāma Valsts kases tīmekļvietnē.

Kad e-rēķini jānodod VID?

Sākot ar 2026. gada 1. janvāri, e-rēķinu datu nodošana Valsts ieņēmumu dienestam būs obligāta.

VID būs gatavs datus  saņemt  no Latvijas valsts vienotā portāla e-adrese, e-rēķinu pakalpojuma sniedzējiem un nodokļu maksātājiem.

Valsts ieņēmumu dienesta elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) būs iespējams augšupielādēt tikai XML formāta e-rēķina datni (failu).

XML formāta e-rēķina datni Valsts ieņēmumu dienestam varēs nodot arī no grāmatvedības programmas, izmantojot API (ja grāmatvedības programmai izveidota integrācija ar Valsts ieņēmumu dienesta e-rēķinu API).


Vairāk informācijas

Nodokļu izmaiņas no 2025. gada

Izmaiņas darbaspēka nodokļos, ierobežojumi tabakas izstrādājumu iegādei, jauns modelis recepšu zāļu cenu veidošanai – šīs un vēl citas izmaiņas ietekmēs Latvijas iedzīvotāju ikdienu no 2025. gada.

Nodokļu izmaiņas

  • No 2025. gada 1. janvāra darba ņēmējiem noteikta viena neapliekamā minimuma likme – 510 eiro. Tāpat vienkāršota iedzīvotāju ienākuma nodokļa sistēma, turpmāk piemērojot divas nodokļa likmes. Algām līdz 8775 eiro mēnesī nodokļa likme no 1. janvāra ir 25,5%, savukārt algām virs 8775 eiro mēnesī nodokļa likme ir 33%. Aprēķināt savas gaidāmās neto algas apmēru par 2025. gada janvāri var, izmantojot algas kalkulatora rīku.
  • Ienākumu daļai virs 200 000 eiro gadā, tajā skaitā atalgojumam, dividendēm, kapitāla pieaugumam un ienākumiem no kapitāla, kas nav kapitāla pieaugums, būs papildu iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 3% apmērā.
  • No 2025. gada tiks palielinātas akcīzes nodokļa likmes degvielai, kā arī degvielai, dabasgāzei un naftas gāzēm, ko izmanto kā kurināmo. Tāpat no jaunā gada tiks piemērots akcīzes nodoklis bezalkoholiskajiem dzērieniem ar cukura saturu, sākot no 8 gramiem cukura uz 100 mililitriem. Straujāks akcīzes nodokļa likmes pieaugums gaidāms alkoholiskajiem dzērieniem, to starpproduktiem, kā arī tabakas izstrādājumiem un citiem smēķēšanai paredzētiem produktiem, piemēram, elektronisko cigarešu šķidrumam.
  • Sākot ar 2025. gada 1. janvāri, PVN samazinātā likme 12% apmērā Latvijai raksturīgiem augļiem, ogām un dārzeņiem ir noteikta kā pastāvīga norma.

Vairāk informācijas

28.12.2024.

VID sāk izsūtīt iedzīvotājiem vēstules par neatbilstību starp bankas kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem

Šī gada 23. septembrī Valsts ieņēmumu dienests (VID) sāk uzrunāt tos cilvēkus (privātpersonas), kuriem saskaņā ar VID veikto datu analīzi ir būtiskas neatbilstības starp viņu oficiāli deklarētajiem ienākumiem un banku sniegto informāciju par viņu banku kontu apgrozījumu.

Pirmās aptuveni 5000 vēstules tiks izsūtītas tiem cilvēkiem, kuriem ir konstatētas vislielākās neatbilstības, proti, starpība starp viņu bankas kontu apgrozījumu un deklarētajiem ienākumiem ir vismaz 90 000 eiro. Šie cilvēki ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) lietotāji, līdz ar to iesākumā vēstule tiks sūtītas elektroniski (EDS), taču turpmākās vēstules tiks sūtītas gan EDS, gan pa pastu uz cilvēka deklarēto dzīves vietu (ja cilvēks nav EDS lietotājs). Tādēļ līdz šī gada novembra beigām aicinām regulāri pārbaudīt savas pastkastītes saturu.

Vairāk informācijas
23.09.2024.

NODOKĻU IZMAIŅAS 2024.GADĀ

  • Minimālās algas paaugstināšana līdz 700 eiro 2023.g. bija minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 620 eiro. Tā kā minimālā mēneša darba alga no 2024.gada 1.janvāra ir noteikta 700 eiro mēnesī, tad no 1.janvāra:
    • pašnodarbinātajiem, ja viņu ienākumi mēnesī:
      • nesasniedz 700 eiro – reizi ceturksnī jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI) 10% apmērā pensiju apdrošināšanai;
      • sasniedz un pārsniedz 700 eiro – jāveic VSAOI vismaz no 700 eiro 31,07 % apmērā visiem apdrošināšanas veidiem un, no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un VSAOI objektu – 10% pensiju apdrošināšanai.
    • personām, kuras brīvprātīgi pievienojušās valsts sociālajai apdrošināšanai un veic VSAOI brīvprātīgi – iemaksu objekta minimālais apmērs kalendāra gadam noteikts 8400 eiro. Tas nozīmē, ka VSAOI gadā jāveic vismaz no minētās summas.

  • Uz vienu gadu samazinātās  12% PVN likmes piemērošanu svaigiem augļiem, ogām un dārzeņiem.
  • No 2024.gada pakāpeniski paaugstinā akcīzes nodokļa likmi alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamam šķidrumam, elektroniskajās smēķēšanas ierīcēs izmantojamā šķidruma sagatavošanas sastāvdaļām, tabakas aizstājējproduktiem, kā arī atsevišķiem naftas produktiem, kurus izmanto speciālajās ekonomiskajās zonās (SEZ) un brīvostās. No 2024.gada 1.marta triju gadu periodā pakāpeniski tiks paaugstināta akcīzes nodokļa likme cigaretēm, cigāriem un cigarillām, smēķējamai tabakai (smalki sagrieztā tabaka, cita smēķējamā tabaka), tabakas lapām, karsējamai tabakai, e-šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem, lai padarītu tos mazāk pieejamus sabiedrībai, kā arī mazinātu mazumtirdzniecības cenu atšķirības starp savstarpēji aizvietojamiem produktiem. Savukārt akcīzes nodokļa likmju paaugstināšana minētiem produktiem 2025.gadā un 2026.gadā notiks no 1.janvāra.
  • Pieņemtie grozījumi likumos “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” un likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu” autoratlīdzību saņēmējiem paredz iespēju līdz 2024.gada 31.decembrim nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicējiem, vienlaikus nodokļu nomaksu 25% likmes apmērā par viņu darbu nomaksājot ienākuma izmaksātājam. Līdz šim likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” ir ietverts ierobežojums, kas liedz iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātājam tajā taksācijas gada periodā, kurā tas ir mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātājs, piemērot neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošu personu.
  • Paredzēts turpmāk atļaut mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, ja tie gūst ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) apliekamus ienākumus, piemērot diferencēto neapliekamo minimumu un atvieglojumu par apgādībā esošām personām. Pasākums ietverts vienotā paketē ar Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz vienotas likmes noteikšanu mikrouzņēmumiem 25% apmērā līdzšinējo divu likmju – 25% un 40% – vietā.


Izmaiņas nodokļu jomā, sākot ar 2024.gadu | Finanšu ministrija (fm.gov.lv)